1397/06/27 ساعت 11:26:03

Mobile commerce یا تجارت همراه چیست؟Mobilecommerce یا m-commerce می تواند به عنوان فروش محصولات و خدمات از طریق ابزارهای موبایلی تعریف شود. واژه " ابزارهای موبایلی" اشاره به تلفن های موبایل و تبلت دارد اما گاهی شامل ساعت های هوشمند و عینک های هوشمند نیز می شود.
در حال حاضر در همه جای دنیا mobilecommerce به عنوان بخش مهمی از تجارت الکترونیک مطرح است. از آنجا که تجارت همراه موارد متنوعی از تراکنش ها و معاملات را پوشش می دهد، می تواند در دسته بندی موارد زیر قرار گیرد و به سه نوع تقسیم شود:
 
 
1 . mobileshopping: به طور کلی مشابه کسب و کار اینترنتی است با این تفاوت دسترسی آسان تری دارد و از دستگاه های وایرلس استفاده می کند و از طریق وب سایت های بهینه سازی شده برای موبایل، اپلیکیشن های اختصاصی و پلتفرم های شبکه های اجتماعی در دسترس است.
2- mobile banking این مورد تفاوت زیادی با بانکداری آنلاین ندارد اگرچه شما می توانید برخی از انواع تراکنش ها را پیدا کنید که به ابزارهای موبایلی محدود شده اند. بانکداری موبایلی اغلب شامل یک سری اپلیکیشن های خاص، در غالب چند بانک است که در حال تجربه استفاده از chatbot ها و پیام رسان ها هستند.

 مزایای m-commerce
 
 
1 . تجربه مشتریان نشان می دهد که این مورد برای آنان جذاب بوده است.
تجارت همراه خرید را برای مشتریان آسان نموده است و آنها دسترسی به حجم زیادی از کالاها در هر زمان دارند و می توانند قیمت ها را رقابتی کنند و بدون برداشتن حتی قدمی می توانند تمام خرید های خود را به سادگی انجام دهند.
2 . پتانسیل فروش خارق العاده دارد.
بازارهای اینترنتی انتظار دست یافتن به فروش 4.058 تریلیون دلاری از طریق mcommerce تا سال 2020 دارند و انتظار می رود که بیش از 15 درصد از کل خرده فروشی در دنیا از طریق تجارت همراه صورت گیرد.
3 . یک تجربه omni channel کامل اتفاق می افتد.
تجربه omni channel زمانی اتفاق می افتد که فروشگاه ها از هر دو طریق online و off line اقدام به فروش محصولات از طریق کانال های چندگانه می نمایند مثل Amazon، eBay، Face book  و ...
این مورد حتی تجارت مفهومی (contextual commerce) را افزایش می دهد که این قابلیت را به تجار می دهد در هر جایی که مشتری هست، حضور داشته باشند و در هر لحظه توسط قشر زیادی از مشتریان دیده شوند.
4 . امکان انتخاب های متنوع در شیوه پرداخت را می دهد.
با solution های جدید پرداخت موبایلی، تجار قادرند که روشهای زیادی از پرداخت را به مشتریان خود پیشنهاد دهند. این مورد در جای جای دنیا از طرق زیر صورت می گیرد:
• Apple pay
• Pay pal one touch
• Visa checkout
• Amazon pay


منبع : ایران هشدار

نظرات کاربران

کاربر گرامی شما اولین فردی باشید که نظر می دهید.

نظر خودتان را ارسال کنید
کد امنیتی